Hogyan védd meg a MacBookod a fizikai sérülésektől?
A válasz röviden: megfelelő kiegészítők és tudatos használat. Pár dologra kell csak odafigyelned ahhoz, hogy a MacBookod évekig hű és megbízható társad maradhasson.
Az Apple eszközök időtállóságáról ódákat lehetne zengeni, és különösen igaz ez a MacBookokra, amelyek megfelelő használat esetén hosszú évekig jól használható gépek maradnak. Nem szabad azonban elfelejteni, hogy akármilyen jól összerakott masinákról is beszélünk, a nap végén a felhasználókon is múlik a gép élettartama: egy rendszeresen karbantartott, szeretettel és okozan kezelt gép sokkal kevésbé valószínű, hogy el fog romlani, mint azon társa, amelyre egyáltalán nem figyel a tulajdonosa. Mutatjuk tehát, hogy mikre érdemes odafigyelned annak érdekében, hogy a MacBookod a lehető legtovább veled maradjon!
- Került az extrém hőmérsékleteket!
A MacBookok üzemi hőmérséklete 10 és 35 Celsius fok között mozog, ez az a hőmérséklettartomány, ahol használni szabad őket. A tárolási hőmérséklet ennél tágabb, -25 és 45 Celsius fok között mozog, tehát attól még nem lesz baja a gépnek, hogy télen a táskánkban magunkkal visszük, az viszont nem fog neki jót tenni, ha hosszabb távon használjuk akár komoly mínuszokban, akár a nyári kánikulában. Figyeljünk oda arra is, hogy hova tesszük le, hiszen egy felforrósodott fém asztal visszafordíthatatlan károkat okozhat az akkumulátorban, ahogy az is okozhat galibát, ha komoly melegben a tűző napon hagyjuk.
- Ne egyél-igyál a gép mellett!
Rengeteg meghibásodás okozója az étel és az ital, és ezek ellen kevés védelem létezik: ha valaki csak eszik a gép előtt, akkor a billentyűzetet egy szilikonból készült kiegészítővel megóvhatja, de ez véleményünk szerint ront a gépelési élményen, ráadásul nem is túl esztétikus. A kiboruló kávé vagy üdítő ellen viszont semmi nem tudja megvédeni a gépet, úgyhogy legyél te a védelem első bástyája és ne egyél-igyál a gép előtt!
- Rendszeresen tisztítsd a géped!
Elsőre nehéz elképzelni, hogy mennyi galibát okozhatnak a szennyeződések, pedig viszonylag hosszú a lista: egy bent ragadt kosz akár a kijelzőt is megkarcolhatja, eltömítheti a hangszórókat, a mikrofont, bánthatja a billentyűzetet és akár a nyitómechanikát is, a hűtőventillátorról nem is beszélve. Az Apple számítógépei persze okosan vannak megtervezve, úgyhogy a legtöbb esetben a kosz önmagában még nem fogja kinyírni a gépet, de azért ettől függetlenül legyünk igényesek és rendszeresen takarítsuk le a MacBookunkat. Ehhez kizárólag puha, szöszmentes kendőt szabad használni, az érdes kendőt, papírtörlőt kerülni kell, ahogy a heves mozdulatokat is. A nyílásokba nem kerülhet nedvesség, a tisztítószereket használatát is kerülni kell: 70 százalékos izopropil-alkoholva vagy 75%-os etanolva mártott törlőkendővel vagy Clorox fertőtlenítőkendővel viszont finoman át lehet törölni a szilárd, nem porózus részeket.
- Használj jó minőségű tokot, esetleg védőburkot!
A fizikai behatások ellen egy jó minőségű tok kiváló védelmet nyújt, az általunk forgalmazott tomtoc Defenderek például bizonyítottak, ráadásul jól is néznek ki és bőven lehet beléjük pakolni. Ezek hordozás közben tudják megvédeni a gépeket, ha viszont a konkrét használat közben féltjük a sérülésektől a masinát, akkor a védőburkok jelenthetik a megoldást, ezek közül a Speck és SwitchEasy megoldásait is tudjuk javasolni. Vannak, akik esküsznek a kijelzővédő fóliákra, amelyek létjogosultságát egyes PC-k esetén nem is vitatjuk, a MacBookok viszont elég jól össze vannak rakva ahhoz, hogy a billentyűzet összecsukott állapotban ne karistolja össze a kijelzőt, szóval mi feleslegesnek érezzük ezeket a kiegészítőket.
- Ne pakold túl a táskád!
Nagyon fontos: ha a MacBookod szállítod, ne tömd tele a táskád mindenféle dologgal, mert egy telepakolt, zsúfolt hátizsák vagy oldaltáska okozhat kellemetlen meglepetéseket! Ha erre és az eddig felsoroltakra egyaránt odafigyelsz, akkor a géped sokáig hű társad marad majd!