Mi is az a MagSafe?
Az Apple szolgáltatásaira és innovációira vonatkozó nevek általában maguktól értetődők, a MagSafe esetében viszont könnyedén meg lehet kavarodni, hiszen a név két teljesen eltérő megoldást is takar. Mutatjuk, hogy mit jelent a kifejezés az iPhone és a Mac felhasználóknak.
A Superial csapatát tech rajongók alkotják, szinte mindenki hosszú évek óta használ valamilyen MacBookot, amelyek mellett persze Windows alapú PC-ket is nyüstölünk, úgyhogy mindkét világgal kapcsolatban van tapasztalatunk. Ezek a tapasztalatok pedig azt mondatják velünk, hogy az eredeti MagSafe az Apple egyik legnagyobb innovációja volt; nem valami olyasmi, amiről a marketingesek oldalakon át tudnak írni, hanem egy olyan egyszerű, de nagyszerű fejlesztés, aminek rengeteg felhasználó köszönhet valamit. A MagSafe első változata egy mágneges töltőcsatlakozó volt, amely 2006. január 10-én debütált az első MacBook Pro készülékkel, majd 2019. július 9-én kivezették: eddig lehetett ugyanis kapni a 2017-es MacBook Airt, az utolsó eszközt, amelyen második generációs MagSafe töltő volt, de a leépítés egyébként már 2016-ban megkezdődött, amikor a MacBook és MacBook Pro modellek megkapták a töltésre is használható C-típusú USB-csatlakozókat. A megoldás olyan egyszerű, hogy egy mondatban le lehet írni: egy mágnesesen rögzülő töltőkábelről van szó, amely a minimálisnál nagyobb erőhatásra automatikusan leválik a gépről, tehát ha beleakadunk a töltőkábelbe, az nem rántja le a gépet az asztalról.
Rendkívül szomorúak is voltunk, amikor a C-típusú USB-k térnyerése miatt a megoldást kivezette az Apple, egyszerűen nem értettük, hogy erre mi szükség volt, és ezzel nem voltunk egyedül. Később persze a felhasználókat igazolta az élet, 2021-ben az új 14 és 16 hüvelykes MacBook Pro készülékekkel visszajött az MagSafe harmadik változata, amely azóta az M2-es MacBook Air készülékeken is elérhető, és ez remélhetőleg jó sokáig így is marad. De időközben a MagSafe egy másik jelentést is kapott: az iPhone 12 széria egyik nagy újdonsága volt, hogy a hátlap alatt lévő töltőtekercs alá egy mágnesgyűrűt építettek, amely azt a célt szolgálja, hogy a különféle kiegészítők mágnesesen csatlakozhassanak a készülék hátlapjához, illetve az iPhone is ilyen módon rögzüljön a különféle vezeték nélküli töltőkre és tartókra.
Az iPhone 12 óta minden készülékben benne van ez a megoldás, de az iPhone SE termékekből hiányzik; a régebbi okostelefonokhoz tehát ne feltétlenül válasszunk MagSafe-kompatiblis kiegészítőket, kivéve, ha a közeljövőben tervben van a készülékfrissítés. Fontos továbbá tudni, hogy az iPhone-MagSafe vonalon két kifejezés is érvényben van: a MagSafe Compatible általában csak a mágneses rögzítést jelenti, tehát egy ilyen logóval ellátott asztali töltőre szépen rögzülni fog a MagSafe-kompatibilis iPhone. De maga a MagSafe ennél többet tud, a Made for MagSafe logóval jelölt készülékek egy NFC-chip segítségével kommunikálnak is a telefonnal.
Ez egy vezeték nélküli töltő esetében teljesítménybeli különbséget is jelenthet, mert míg az iPhone-ok a Qi-szabványon keresztül 7,5 wattos teljesítményt képesek felvenni, MagSafe esetén 15 Watt a maximum. Tehát gyorsabb lesz a töltés, de amúgy is vannak előnyei az eszközök közötti kommunikációnak, bár ez a leggyakrabban pusztán a csatlakoztatást jelölő, a termék színével harmonizáló animációkban manifesztálódik. Figyeljünk tehát oda a logókra, főleg a töltőpadok esetében, hiszen MagSafe és MagSafe között is van különbség!