Mi az az Apple CarPlay?
Az Apple CarPlay segítségével praktikusabb és biztonságosabb módon használhatjuk az iPhone-unkat a kompatibilis autókban. Sokan azonban nem is tudják, hogy a gépjárművük támogatja-e a megoldást, úgyhogy mélyebben is bemutatjuk azt, kitérve az idén érkező verzió várható újdonságaira.
Vezetés közben telefont nyomkodni veszélyes. Olyannyira, hogy sok országban jogszabály is tiltja a dolgot, az Amerikai Egyesült Államokban tavaly vezettek be egy ahhoz hasonló szabályozást, ami Magyarországon már régóta része a KRESZ-nek: „A gépkocsi vezetője menet közben kézben tartott mobil rádiótelefont nem használhat. A kétkerekű, továbbá gépkocsinak nem minősülő háromkerekű jármű vezetője menet közben – ideértve a forgalmi okból történő megállást is – kézben tartott mobil rádiótelefont nem használhat.” A szabályozás nem vonatkozik viszont az autók fedélzeti rendszerére, ami véleményünk szerint nem a legjobban átgondolt dolog, hiszen a középen elterülő képernyőn matatni sem éppen biztonságos, de valószínűleg még mindig jobb, mint a telefon apró kijelzőjének birizgálása. Ráadásul az autó kijelzőjén megjelenő navigációt menet közben állítani a szabályok értelmében szabad, épp ezért sok dolog szól amellett, hogy a telefonunk képernyőjét, tartalmát valahogy vigyük át oda. Az iPhone tulajdonosok ezt az Apple CarPlay segítségével tehetik meg.
A CarPlay nem egy új fejlesztés, az első verziója már az iOS 7.1-es iPhone 5-ökön is elérhető volt. Azóta persze sokat fejlődött, de alapjaiban nem változott: nem a képernyőnk egy az egyben történő tükrözéséről van szó, hanem arról, hogy az iPhone-unkon lévő alkalmazások az autó kijelzőjén, oda passzoló elrendezéssel, de igazából a telefonunkon futnak. A kapcsolat korábban mindenképp vezetékes volt, egy pár éve már lehet vezeték nélküli is, amennyiben az autónk támogatja. A használathoz a Sirit mindenképp be kell kapcsolnunk (Beállítások / Siri és keresés). Vezetékes kapcsolat esetén figyeljünk oda, hogy jó minőségű kábelt használjunk, a gyönge minőségűek okozhatnak problémákat.
A CarPlayt jelenleg több mint 800 autótípus támogatja, az európában is jelen lévő gyártók közül többek között az Alfa Romeo, az Audi, a BMW, a BYD, a Chevrolet, a Citroën, a Cupra, a Dacia, a DS, a Fiat, a Ford, a Honda, a Hyundai, a Jaguar, a Jeep, a KIA, a LADA, a Land Rover, a Lexus, a Mazda, a Mercedes-Benz, a Mini, a Mitsubishi, a Nissan, az Opel, a Peugeot, a Renault, a SEAT, a Škoda, a Subaru, a Suzuki, a Toyota, a Volkswagen és a Volvo, ráadásul a listából a luxusgyártókat ki is hagytuk. Szóval igazából mindenki, bizonyos piacokon jelenleg az egyik legfontosabb döntési pont a vásárlóknál, hogy az autó támogatja-e a CarPlayt.
A jó hír pedig, hogy a következő generációs CarPlay elvileg 2024-ben érkezik, és rengeteg újdonságot hoz majd. Egyrészt az ezt támogató autók már átadnak majd vezetésre vonatkozó adatokat is (fogyasztás, keréknyomás stb.), amelyeket ebből adódóan középen is meg lehet majd jeleníteni. Másrészt a kinézet gyátónként és felhasználónként is személyre lesz szabva, tehát a küllem alapvetően a gyártók által lesz meghatározva, de ezen túl a felhasználók is belenyúlhatnak majd a dolgokba, megadva például, hogy milyen widgeteket szeretnének használni. Az persze kérdéses, hogy a nagyobb tömegek számára is elérhető modelleknél is megjelenik-e már idén az új CarPlay, erről egyelőre hivatalos információ nincs, de reménykedhetünk.